MENU
Zpět na výpis akcí

Článek o Keprtovicích v Hranickém deníku

Datum konání: 5.4.2025
V Hranickém deníku vyšel článek od Karla Machyla "Keprtovice: Zaniklá obec na Libavsku odhaluje svou pohnutou historii."

5.4.2025 / Článek a fotografie: https://hranicky.denik.cz/

Milí čtenáři, i tento týden budeme pokračovat v návštěvě tajemného kraje Libavska a společně navštívíme zaniklou obec Keprtovice. Životem dýchala až do roku 1946, kdy byli odsunuti původní němečtí obyvatelé, v roce 1948 pak bylo rozhodnuto o její likvidaci.

Keprtovice, dříve Geppertsau byla obec nacházející se v údolí Libavského potoka, který se jen kousek za vesnicí vléval do Odry. Průměrná nadmořská výška obce dosahovala 480 metrů. Procházela tudy okresní silnice spojující Potštát s Městem Libavá. První písemná zmínka o Keprtovicích pochází z roku 1581, kdy měly být osídleny přistěhovalci ze Slezska.

Ve zmíněném roce 1581 zde mělo být však již 16 sedláků, sedm zahradníků a rychtář, který vlastnil také mlýn. Je tak zřejmé, že vznikla ještě mnohem dříve, pravděpodobně jako hornická osada v místech, kde se těžilo zlato. Jedna z místních tratí se jmenovala Seifengraben, což naznačuje místo, kde se obvykle zlato rýžovalo. O tom všem a dalších faktech měla pojednávat ztracená gruntovní kniha z roku 1549.

Za třicetileté války byla vesnice silně poničena, ale obyvatelé ji dokázali poměrně rychle obnovit. Podle lánských rejstříků z let 1666 a 1676 zde bylo devět sedláků, tři zahradníci, sedm domkařů a tři pusté usedlosti.

Obec byla charakterizována jako zemědělská, kde pozemky byly většinou kamenité s nedostatkem vláhy. V tom ale nebyly Keprtovice na Libavsku žádnou výjimkou. Podobně jako v okolních obcích se tady pěstovaly brambory, oves, pícniny, obyvatelé se živili skromným zemědělstvím, prací v lese, v lomu, někteří také v továrnách v Městě Libavá. Obec nebyla od Libavé nijak daleko, a i pro pěší byla tato vzdálenost lehce překonatelná.



Zpět na výpis akcí