MENU

Prázdniny v Křišťanovicích / Christdorf

Milí Křišťanovičtí, po přečtení tohoto nadpisu budete jistě zvědaví, kdo mohl napsat následující řádky. Já vám to prozradím. Autorkou je Edith Becker-ová, rozená Kretschmer-ová, místní supervizor-ka-kmotra Guntramovic / Gundersdorf, s kořeny v Křišťanovicích (Christdorf).

Více

Vzpomínky na Rudoltovice (Rudelzau)

Pár střípků ze vzpomínek paní Angely O., která pochází z obce Rudoltovice (Rudelzau). Tyto vzpomínky se podařilo zaznamenat v rámci festivalu Olmützer Kulturtage 2020. Obec musela paní Angela opustit jako malé dítě. Přesto zůstalo toto místo v jejím srdci. Děkujeme OKU, Michalu Urbanovi a Antikomplexu za možnost tyto střípky vzpomínek uveřejnit i zde.

Více

MŮJ ŽIVOT JAKO PIMPF* V JUNGVOLK

Jednou z kapitol, která byla ve zprávách z domova vždy opomíjená, bylo období nacismu, doba, kdy jsme patřili k Německé říši, tedy léta 1938 — 1945. Jsem jedním z posledních žijících současníků a pokouším se zaplnit tuto mezeru trochou života z pohledu tehdejšího chlapce. Narodil jsem se 1931 a vyrostl v Horním Mlýně Města Libavá / Obermühle von Stadt Liebau.

Více

V lednu oslavila Erna Honauer 80. narozeniny

Při příležitosti tohoto jubilea dostala od svých synů darem zájezd do staré vlasti, z čehož byla velmi šťastná. Cesta byla naplánována na konec dubna – začátek května. Byl objednán hotel a vyřízeny všechny ostatní organizační záležitosti. Nyní však pandemie corona tento záměr zmařila. Cesta byla odsunuta na neurčito, protože v tuto chvíli nemůže nikdo říct, kdy nám všem nastane „normální život“ a tím také možnost příjezdu do Česka.

Více

Konec války – Život s Čechy – Vyhnání

Milí Rudoltovičtí, v tomto a příštím vydání bych vám chtěla znovu předložit text, který v 50. letech sepsal starosta Sohr. Měl název: „Rudoltovice – konec války a vyhnání“. Hilda Lipfert, rozená Beck, mi ho dala k volnému použití, za což jí děkuji.

Více

Zemědělství a pěstování ovoce

Orná půda kolem Herčivaldu / Herzogwald byla většinou chudá a kamenitá. Přesto mohli sedláci, když bylo dobré léto, sklidit obilí na chleba a jako krmivo pro dobytek v dostatečném množství a kvalitě. Zajištění zemědělských plodin ovšem vyžadovalo velkou námahu a píli. Karl-Heinz Körper o tom píše slovy "podávám následující zprávu, převzatou z naší Herčivaldské kroniky".

Více

90 let školní zahrady ve Staré Vodě

Společenství naší vesnice přeje naší milé Litty (Lídie) ze vsi Matky Anny (Staré Vody) k 90. narozeninám všechno, všechno dobré, Boží požehnání, a ještě mnoho krásných, zdravých a šťastných let.

Více

Mosty přes Moravici

Jako kmotr obce Herčivald / Herzogwald bych vám dnes chtěl říci něco o naší sousední obci Kerhartice / Gersdorf. Obec, položená v idylickém údolí Moravice / Mohra se svými úrodnými poli a loukami, byla pro mnoho obyvatel této, s námi sousedící obce, také místem, kde mohli trávit volný čas a užívat si koupání.

Více

Pěstování brambor v Oderských vrších - velký význam pro člověka a zvíře

Kromě denní potřeby mléka, stejně tak žita pro pečení chleba, zaujímaly brambory významné místo ve výživě. Velmi důležitá a mnohostranně použitelná byla tato hlíza jako potravina, a to nejen pro lidi v Kozlově / Koslau, ale pro celé obyvatelstvo. Také při krmení dobytka zaujímala přední místo.

Více

Potterwäschla – v nářečí mašlovačka, peroutka

Na výrobu mašlovaček u kamarádky Brunhildy Lutz vzpomíná Juta Herlt.

Více

Sklářská huť Eugena Reicha

Sklářská huť Eugena Reicha měla pro Boškov /Poschkau a obyvatele okolních obcí po mnoho let obzvláštní význam. Pan Franz Götz k tomu píše v Boškovské kronice.

Více

Vzpomínky: Péče o prádlo a oblečení (praní, žehlení, čištění)

V současné době je praní prádla skoro dětská hra. To máte pračku se ždímačkou a sušičkou, mandl nebo elektrickou žehličku. Nic z toho v Dětřichově nad Bystřicí / Dittersdorf ještě nebylo.

Více

O kartáčnickém mistru Mückovi v Berouně

Johann (Hans) Lichtblau vypráví: "V BL leden 2011 jsem vás seznámil s jedním již zaniklým povoláním, se soustružením rohů. Dnes bych chtěl připomenout jiné, stejně tak zapomenuté povolání, a sice kartáčnictví."

Více

Být vojákem byla čest

Úsměvný příběh o tom, jak se Johann Domes z Kozlova / Koslau pokusil vyvléknout z povolávacího rozkazu.

Více

Kovář a čert

Pověst o chytrém kováři z Podlesí u Budišova / Schönwald bei Bautsch.

Více

Pokračování a poslední díl Mathildy Polzer-ové

Pokračování svědectví ze života Mathilde Polzer-ové od roku 1939 zprostředkoval Hermann Köhler.

Více

Zpráva svědkyně M. Polzer-ové, díl první

Milí obyvatelé Mrskles / Nirklowitz, Chtěl bych vám zprostředkovat autentickou zprávu dobové svědkyně Mathilde Polzer-ové, nar.1875, kterou sepsala během válečných let. Použila sütterlinské písmo (kurent), které přeložila Hedwig Schilling-ová, roz. Hühnel-ová (Polzer). Zážitky ze života Mathilde Polzer-ové od roku 1939 zprostředkoval Hermann Köhler.

Více

Z pověstí Berounska a Oderských vrchů

Ponořte se s námi do pověstí o Slaměném řezníkovi, nočním reji čarodějnic u Boškova a původu tzv. ponořeného kříže.

Více

Boží Tělo ve staré vlasti

Na Slavnost Těla a Krve Páně (lidově Boží Tělo), pohyblivý svátek, který letos připadá na dnes 26. 5. 2024, vzpomíná Hans Jahn. Byl předvečer svátku Božího Těla a v ulicích panoval život. Bylo vidět ženy a děti, jak zametají a čistí chodníky a ulice. Sedláci, kteří přijížděli s polí se zeleným krmením, měli na vozech většinou i mladé břízky. Také lidé si břízky nosili domů.

Více

Na velikonoční zvyky ve vlasti vzpomíná rodák z Herčivadlu

Karl Krätschmer, nar. 1919 v Herčivaldu / Herzogwald, líčí působivě tradici velikonočních klapaček.

Více

Hostinec „U tlustého Hannese“ vyhořel!

Vzdor velkému nasazení dvou hasičských sborů ze sousedství stal se oblíbený hostinec obětí plamenů. Spolu s vedlejšími budovami vyhořel do základů. Následuje původní zpráva o požáru v Německých národních (Lidových) novinách / Deutsche Volkszeitung z 21. listopadu 1930, ročník 57, str. 6, pod „Zblízka a daleka“ :

Více

Hostinec „U tlustého Hannese“ povozníky a výletníky rád navštěvovaný

V celé jihovýchodní části Berounského okresu známý a oblíbený hostinec se úředně jmenoval „U tlustého Hanse“ / Honzy, Jendy, ale mezi lidmi byl znám jen pod jménem „U tlustého Hannese“.

Více

Zima ve Velké Střelné

Právě začal nový rok a už je tu zase únor – Februar, nebo, jak se říkalo ve Velké Střelné / Groß Waltersdorf: Feber. Staroněmecky se nazýval Hornung. O původu toho slova je více teorií. Jedna z nich se vztahuje ke shozu paroží jelena evropského, který své rohy (= německy Horn - pozn. překl.) v této době shazuje a nové mu znovu narůstají.

Více

Žito v Oderských vrších

Kromě brambor, mléka a masa bylo obilí, a zde především žito, nejdůležitější základ pro výživu obyvatel v Oderských vrších. Žito bylo velmi oblíbené a vděčné.

Více

Úzkorozchodná dráha Beroun – Ondrášov – Dvorce / Bärn – Andersdorf – Hof

Prameny: BL 1984 a 1988. Železniční trať Olomouc – Krnov / Olmütz – Jägerndorf byla, jak známo, uvedena do provozu v roce 1872. To vedlo ve městě Dvorcích k přáni, aby také ono získalo připojení na železnici, Toto přání bylo dlouho opomíjeno, avšak v r. 1896 byla tak velká nezaměstnanost, že v rámci vytváření pracovních příležitostí bylo zahájeno plánování a stavba přípojky. Značný příspěvek města Dvorců toto rozhodnutí ulehčilo.

Více

Svatodušní svátky – líbezný svátek

Když se blíží Svatodušní svátky, odívá se příroda do svých nejkrásnějších svátečních šatů. Ze spojení, ze svazku lidí se Zemí, z pestrosti přírody vzešly v této roční době u našich předků různé slavnosti jako skutečné jarní svátky, které byly určovány zázrakem kvetoucí přírody.

Více

Velikonoční zvyky ve vlasti - rodák z Herčivadlu vzpomín

Karl Krätschmer, narozen v roce 1919 v Herčivaldu / Herzogwald, uveřejnil před mnoha lety v BL článek, který působivě líčí tradici velikonočních klapaček. Každoročně na Zelený čtvrtek, když naše kostelní zvony na znamení církevního smutku oněměly, začala pro nás, kluky školou povinné, doba klapání. Už předtím jsme vyhledali a vyzkoušeli své dřevěné klapačky. Cvičili jsme rytmus klapání: raz, dva, tři-čtyři-pět, a snažili se naučit to i ty mladší, kteří to chtěli také poprvé zkusit.

Více

Tichá noc, Svatá noc

Pro letošní vánoční dobu jsme pro vás vyhledali následující vánoční příběh o vzniku vánoční písně „Tichá noc, Svatá noc“. Přeji vám mnoho radosti při četbě od Josefa Rottera.

Více

Velikonoční doba

Byl to nevýslovně krásný pocit, když po studené, na sníh bohaté, zimě v naší domovině jednoho slunečného nedělního rána, možná na Květnou neděli při cestě do kostela, nás doprovázela první včelka svým jemným bzučením. Nebo když nám jako dětem první nové jarní sluníčko posvítilo na gumový barevný lesklý míč, který jsme házeli na světlou stranu domu.

Více

Židé v našem kraji, také na Moravě, v Sudetech a v Československu

Nejen 3 miliony sudetských Němců těžce postihla ztráta vlasti, přičemž mnoho z nich následkem nelidských štrapácí přišlo při vyhnání o život. Tento těžký, a ještě těžší osud potkal 25. 000 lidí židovského vyznání, kteří mezi lety 1938 a 1942 žili v Sudetech. Několik málo z nich opustilo území ještě před Mnichovskou smlouvou jakož i před zlopověstnou Hitlerovou řečí v Říšském sněmu 12.září 1938.

Více

Slavnost slunovratu

Když končí den a do našich světniček se sklání soumrak, to člověk zatouží pohlédnout zpět na uplynulé časy v naší domovině. Bezděčně zavřené oči a v duchu jako ve filmu běží kolem nás doba našeho mládí až do současnosti.

Více

Postní doba a Velikonoční týden doma ve Městě Libavá

Na Popeleční středu, s křížkem popela na čele, začala pro mnohé doba zahloubání a rozvažování o utrpení a smrti našeho Spasitele, postní doba. Jak byla kdysi našimi předky přísně dodržována!

Více

Trochu jiné přípravy na Vánoce

Kromě obvyklých věcí, které bylo před vánočními svátky třeba udělat, jako např. napečení cukrových placiček nebo jiného pečiva, zabít prase nebo hovězí dobytče, aby na svátky přišla na stůl pořádná pečeně, bylo taky co dělat v lese. Hlavní světnici domu měl přirozeně zdobit pěkný vánoční stromek. Ten visel – jinak, než to známe dnes – se stropu a nestál na podlaze.

Více

Boleslavské hrnce

Milí Guntramovičtí! Dnes bych vám chtěla připomenout často užívaný výraz „Punzltepp“ (Boleslavské hrnce) ze slezské Boleslavi / Boleslawiec (město v Dolnoslezském vojvodství na jihozápadě Polska, pozn. překl). Byly vyrobeny z hnědé hlíny a našly se v každé domácnosti. Zvlášť důležité byly velké hrnce, které hospodyně používaly k uchovávání smetany.

Více

Na Vojnovice vzpomíná Alois Gromes

Náš Alois Gromes přestál ve zdraví těžkou operaci zad. Nyní je opět plný pracovní aktivity a podává svými slovy zprávu o cestě do naší vlasti, vykonané před rokem, tedy v roce 2019.

Více

Nezapomenuto. Situace v obci, Městě Libavá, na konci roku 1944

Hubert Passinger vzpomíná na 24. prosince, kdy se mísí zážitek mše svaté a okolností konce válce, kdy se městečko stalo křižovatkou k přesunu vojsk a prchajících lidí.

Více

Kolem pramene Odry. Ne každý den, už proto stojí za zmínku.

Jako všude na světě, i v místech Oderských vrchů se odehrály příhody, které by neměly upadnout do zapomnění. Tyto události dávají podnět k zamyšlení, eventuelně vedou k zavrtění hlavou, nebo dokonce ke spoluúčasti. Mnoho z těchto krátkých příběhů oběhlo rychle dokola celou vesnici, byly rády přijímány, často s potěšením předávány dále, přičemž také mnohdy s nádechem škodolibosti.

Více

Vzpomínka na masopust ve staré vlasti

Na masopustní doby vzpomíná Adolf Irmler.

Více

Velikonoční „Saatreiten“ v Herčivaldu / Herzogwald

(Saat = setí, setba……Reiten = jízda na koni. Saatreiten byla jízda na koních do polí s prosbou a modlitbou za příští úrodu – pozn.  překl.). Tato jízda na koních vesnických mládenců do okolních polí probíhala ráno na Velikonoční pondělí před velkou slavnostní mší.

Více

Folksšturm – Domobrana. Vojenská formace pouze k prolévání krve.

Výnos vůdce k vytvoření folksšturmu dorazil na podzim 1944 také do odlehlých míst v Oderských vrších / Odergebirge. Důvodem ke zřízení této organizace bylo zhroucení armádní skupiny Střed východní fronty a vylodění spojenců v létě 1944 v Normandii.

Více

Postní doba a Velikonoční týden doma ve Městě Libavá

Na Popeleční středu, s křížkem popela na čele, začala pro mnohé doba zahloubání a rozvažování o utrpení a smrti našeho Spasitele, postní doba. Jak byla kdysi našimi předky přísně dodržována! K přípravě jídel se místo zvířecího tuku používal lněný olej. Na dny přísného půstu jedl někdo teprve když se na nebi objevila první hvězda.

Více

150 let Moravsko-Slezské ústřední dráhy

V podkladech, které mi předal Eduard Bayer, nacházel se také výřez mapy (viz. obr. 4) s železniční sítí na Moravě z r. 1931. Při získávání informací k těmto podkladům vyšlo hned najevo, že dráha a s ní město Beroun mohou v tomto roce slavit 150leté jubileum. Zde si dovolím malé ohlédnutí! (Prameny: BL 9/1962 a 6/1986)

Více

Slavnost slunovratu ve Městě Libavá

Když končí den a do našich světniček se sklání soumrak, to člověk zatouží pohlédnout zpět na uplynulé časy v naši domovině. Bezděčně zavřené oči a v duchu jako ve filmu běží kolem nás doba našeho mládí až do současnosti. Najednou se cítíme přesazeni na návrší a u nohou pod námi leží v údolí naše milé rodné městečko Město Libavá / Stadt Liebau, jehož domky stoupají až do výše Steinbrüche (kamenolomů) a rozbíhají se do čtyřech bočních údolí.

Více

Zvláštní lov

Můj rodný dům ležel na pozemku č. 114, který patřil k naší výše položené rodné obci Rudoltovice / Rudelzau. Kolem našeho statku vedla cesta dolů do údolí Odry. Vedle bublal malý potok, který náš statek průběžně zásoboval čerstvou vodou. Pramenil asi 1 km východněji. Druhý, jižněji položený, spojoval se s ním asi 1 km od základů mostu, přímo pod naším domem ve větší potok, který pak brzy nato ústil do Odry. Samotný pramen Odry se nacházel od nás asi 10 km jižně od Rudoltovic. Odra tam byla ještě mladá a bohatá na ryby, obzvláště na pstruhy potoční.

Více

Přibližování a odvážení dlouhých kmenů, významný boční výdělek v zimním období v Oderských vrších

Důležitost koní (studenokrevníků) při přibližování dřeva popisuje  Erich Schricka: Také v zimních měsících musel můj otec už brzy ráno z peřin, aby jel svážet dlouhou kulatinu. Tak se stávalo, že i v tomto studeném ročním období nebyl 10tihodinový pracovní den žádnou zvláštností. Každý den končila noc pro vozku a koně už ve 4 hodiny ráno. Zapřahalo se. Práce nespočívala jen v naložení a odvezení 6 až 14 metrů dlouhé kulatiny, nýbrž muselo se nejprve „přibližovat“. To znamenalo, že kmeny musely být koněm odtaženy z často neschůdného, úzkého a strmého terénu na skládku na lesní cestě.

Více

Vánoce 1946. Zážitky šumavské básnířky Maria Schulze-Kroiher

Jsou vánoční příběhy, které přísně vzato, vůbec žádnými vánočními příběhy nejsou. Myslím ty se zlatými vánočními koulemi, zvonečky, lametami, skořicovými hvězdičkami a dárky, a přesto se takové vánoční příběhy častěji blíží biblickým událostem více než „skutečné“ vánoční příběhy, neboť Bůh poslal svého Syna na chladnou a temnou Zemi, aby se stala trochu teplejší, trochu světlejší.

Více

Rodina Seidlerova

Zde je fotografie, kterou jsem pořídila v roce 2017. Je na něm vidět dům č.10, dříve zde bydleli Johann a Julie Motzke. Johann Motzke pocházel z Nepřívaz. Jeho žena Julie provozovala obchod s příbory v domě č.10 v Hlubočkách poté, co dům koupili v dražbě.

Více

Zemřela Otti Stein, redaktorka Bärner Ländchen

Před dovršením 91 roků života zemřela 15. 01. 2021 v Heuchelheim-u dlouholetá členka představenstva spolku Domovský kruh Beroun / Heimatkreis Bärn Ottylie Stein-ová. Otti, rozená Richter-ová, narozená 18. 2. 1930 v Herčivaldu v Sudetech / Herzogwald Sudetenland, odjela koncem dubna 1946 s druhým transportem vyhnanců z nádraží Beroun--Ondrášov / Bärn-Andersdorf nejprve do Gießen-u a odtud do Allendorf-u Lumda).

Více

Návštěva Česka (květen 2008) z pohledu 23-letého

Božkov Pepermint, 25 českých korun, v přepočtu ani 1 Euro. Konzumace tohoto likéru zanechává pestrou škálu různých vjemů : jemný, sladký, rádoby osvěžující - nějak připomíná ústní vodu. Stejně tak neobvyklý jako vjem, který zanechal český likér v mém nervovém systému, byl svět, který se mi otevřel v Česku v květnu 2008.

Více

Zimní radovánky doma ve staré vlasti

Jeden rok, myslím, že to bylo začátkem března 1943, skončila pro mne zima ne zcela šťastně.

Více

Vykázání Němců z Města Libavá před 75 lety

Bylo to před 75 lety, na Květnou neděli roku 1946. Ve Městě Libavá / Stadt Liebau byl v tehdejším táboře RAD (Reichsarbeitsdienst – Říšská pracovní služba - pozn. překl.) sestaven první transport k tzv vysídlení. My, rodina mlynáře Rudolfa Losert-a, jsme byli tou dobou ještě asi 40 km daleko od Libavé v Litavě /Littau, malém městě na Hané na řece Moravě, kam jsme byli v říjnu 1945 nasazeni na nucené práce. Naše rodina sestávala ze 4 osob: Otec Rudolf (45), matka Frieda (42), bratr Herwig (16) a já (15). Dnes jsem ve věku 90 let jediný ještě žijící člen tehdejší rodiny.

Více

Údolí Bystřice v Nízkém Jeseníku na Severní Moravě (pokračování)

V Bärner Ländchen z listopadu loňského roku (2020, pozn. překladatele) jsme mohli číst něco o prameni a o toku Bystřice, jakož i některé citáty od Josefa W. Giernoth-a, Erwina Weiser-a a Dr Richarda Ziemprich-a o kráse údolí Bystřice. Byla také zmínka o stavbě Moravsko-Slezské střední dráhy v letech 1870–72, která život v údolí Bystřice podstatně změnila.

Více

Slova na rozloučenou za „Otti“ Stein

15. ledna 2021 zemřela naše matka Ottilie Stein-ová, rozená Richter-ová doma v Heuchelheim-u, v kruhu svých dětí a mnoha vnoučat. Po pádu 14. prosince 2020, při němž si zlomila krček, byla operovaná a následně absolvovala třítýdenní rehabilitaci v Gießen-u.

Více

Les v naší staré vlasti (III.)

Od listopadu do konce března pracovalo v lese 25 až 30 dřevorubců, z toho 10 až 12 z Majůvky a ti byli podřízení bílčickému hajnému, který měl na starost Schwarzwald a výše zmíněné rozptýlené lesíky, kdežto bílčičtí dřevaři pracovali pro hajného z Leskovce nad Moravicí / Spachendorf, který obstarával Kreibisch s Kuhbaude a vesnickou stráň / Dorflehne.

Více

Les v naší staré vlasti (II.)

V pozdějších letech, a zvláště pak po připojení Rakouska k Německu, koupil Weishun, majitel papírny v Žimrovicích u Hradce nad Moravicí / Schimrowitz bei Grätz dřevo, určené na výrobu papíru (Schleifholz). To pak bylo svezeno do Harty a v předjaří, když  Moravice měla dostatek vody, bylo dřevo hozeno do řeky a splaveno až do Žimrovic.

Více

Les v naší staré vlasti (I.)

Všichni víme, že náš domovský okres Beroun byl bohatý na lesy a také naše domovská vesnice Bílčice / Heidenpiltsch měla na tom velký podíl, zejména kníže Lichtenstein vlastnil na našem území několik stovek hektarů lesa.

Více

Vzpomínka na Ottilii Stein z Herčivaldu / Herzogwal

Dne 15. ledna 2021 zemřela Ottilie Stein-ová, dlouholetá redaktorka Bärner Ländchen. Dovolte nám sdílet dvě vzpomínky.

Více

Chov prasat v Bílčicích / Heidenpiltsch

V minulém století se prasata chovala jen pro vlastní potřebu. Sedláci jezdili pro selata do Šternberka / Sternberg nebo do Opavy / Troppau, kde se každý týden konal prasečí trh. Selata přivážela většinou časně zjara, aby do Vánoc dorostla na porážku.

Více

Nepodařený výlet do Jeseniků

Bylo to v zimě začátkem 40. let. Sněhu bylo hodně a my, zimní sportovci, jsme měli hodně příležitostí se z toho radovat. Přesto jsme, moje sestřenice Irma Appel(ová) z Kunčic / Kunzendorf a já naplánovaly, že o Velikonocích podnikneme lyžařskou túru do Jeseníků.

Více

Ohlédnutí za svým mládím ve Staré Libavé / Altliebe

O příhodu z mládí se podělil rodák Otto Springer. Dnešní zimní podmínky se v poměru k dřívější době velmi změnily. Sněhu bylo hodně a zima pronikala až do sklepů. Z toho jsme si nic nedělali. Naopak! Pohyb v přírodě, sáňkování a lyžování jsme my, vesnická mládež, měli vždycky rádi. To vyplývá také z druhého příspěvku, který mi poslal náš rodák Otto Springer. Otto píše, jak následuje:

Více

Boškov / Poschkau

Nový rok je už nyní opět o měsíc starší a my stále ještě trpíme omezeními, která nám přináší boj s epidemií corona. Nošení roušek, udržování rozestupů, částečné zavírání škol, mnoho je ještě zavřeno, případně se nemohou konat další akce. Jak rádi bychom opět někoho vzali do náruče nebo sami byli opět do náruče vzati! Ale očkování proti viru dává naději!

Více

Draní peří v Lipné

V Oderských vrších musely být polní práce ukončeny nejpozději v říjnu. Podzimní deště a často také již přicházející sněžení způsobovaly, že v listopadu práce na poli již nebyla možná. Teď nastala doba domácích zabijaček. Protože tehdy ještě nebyly ledničky a mrazničky, byly důležité nízké venkovní teploty, aby se maso uchránilo před zkažením.

Více

Březen v příslovích

„V březnu zapřahá sedlák koníčky…“ zpívali jsme už ve škole. Březen je v roce obzvláštní měsíc, protože po dlouhé zimě zahřívají Zem první hřejivé sluneční paprsky, a vzduchem vane vůně jara a vůně jarních květin. S kapustou, růžičkovou kapustou a salátem polníčkem se sklízí poslední zimní zelenina, zatímco zahrada se znovu obdělává. Krabice se semeny se protřídí, chybějící semena se zapíší a objednají. Promyslí se plán výsadby zeleniny a salátu. Březen také znamená začátek jara, který v letošním roce (2021) připadá na 20. března. Neboť hned po první oblevě začíná zemědělcům práce na polích.

Více

Nový kříž v Podlesí / Schönwald

Milí Schönwaldští / milí obyvatelé Podlesí, přeji Vám pěkný měsíc květen a doufejme, že bez korona! Novinka ve vesnici: nový kříž a památník na hřbitově.

Více

Petr a Pavel v Roudnu

Kdo z obyvatel Roudna/Rautenberg a okolních obcí by se s jistým pohnutím nepamatoval na ten den, který byl vyvrcholením všeho svátečního dění v obci. Ten den přicházelo do Roudna mnoho příbuzných a známých ke svým blízkým, aby tento svátek společně prožili.

Více

Polní nemocnice ve Městě Libavá 1915

Skupinová fotografie z ledna 1915, tedy v 1. světové válce, z tzv. polní nemocnice ve Městě Libavá, byla opakovaně publikována v Bärner Ländchen pod Městem Libavá ale také u jiných obcí. Stále přitom s otázkou, kdo by asi mohly být tyto vyfotografované osoby.

Více

Chytání pstruhů u Odry

Alois Gromes vzpomíná rád na zážitek ze svého dětství. kdy se mu podařilo ulovit 10 pstruhů.

Více

Sláma a slamník

Dokonce už Ježíšek ležel na slámě. Podle Písma svatého putovali Marie a Josef z Nazareta do Betléma na sčítání lidu. Podle biblického podání se zde ve chlévě narodil Ježíš. Chlapeček byl položen do jeslí na slámu, obklopen pastýři a dobytčaty. K tomuto dni, v němž se narodil Spasitel, se vztahuje letopočet západního světa, jakož i převážně celosvětově užívaný Gregoriánský kalendář. Jako vzpomínku na narození Mesiáše slavíme ještě dnes nejhezčí svátky roku, Vánoce, začínající Štědrým večerem 24. prosince.

Více

Náměstí ve Městě Libavá

Rok 1946 – je tomu už 75 let – v šesti transportech probíhalo vyhnání obyvatel Města Libavá do Německa. Většina z nich už mezitím zemřela. Kdo ze svědků těch událostí ještě žije, byl tehdy v dětském věku. My, tehdejší děti, mezitím letití, z vlastních zážitků vzpomínáme na staré, nám milé městečko s jeho kostelem, na náměstí s jeho obchody, na školu, na ulice a domy a na jeho obyvatele a jejich jména.

Více

Jak se ztratila Gerlinda - připomínka výročí odsunu

Milí rodáci z Mrskles/ Nirklowitz a čtenáři Bärner Ländchen, přečtěte si stručnou zprávu o tom, jak se ztratila Gerlinda. Píše se 8. květen 1945. V Berlíně kapituluje německá armáda. Tato zpráva však do Mrskles ještě nedorazila. Tak se některé rodiny před postupující Rudou armádou, kterou doprovázely zprávy o páchaných hrůzách, vydaly na útěk na Západ. Mezi nimi také téměř 6letá Gerlinda se svou maminkou a 2letým a 4letým sourozencem.

Více

Dva veselé příběhy od Helmy Helma Kuntscherr

Jsme už v 5. roční době (masopustu), a tak budu s přimhouřením oka vyprávět 2 pravdivé veselé historky, které mi ze svého dětství vyprávěla Traudel Marks, rozená Tschamler. Ty historky mně tak rozveselily, že je chci předat dále. Jedná se o ženskou lest a podplácení a ve druhém případě o znevážení úřední osoby.

Více

Zimní radovánky v Nepřívazi / Epperswagen

Zimní měsíce v Nepřívazi byly velmi tvrdé a bohaté na sníh. Ale dal se z toho také vytlouct kapitál.

Více

Draní peří – práce žen v zimních měsících

Skoro v každém domě v naší malé vesnici Nepřívaz / Epperswagen se chovaly husy, kachny a také slepice. Maso drůbeže poskytovalo v kuchyni lahodné pokrmy a husí a kachní peří bylo velmi žádané jako náplň do přikrývek a polštářů.

Více

Z vyprávění staré lípy (o měsíci dubnu a o Velikonocích)

Když jsme s mojí ženou Karin a já navštívili v r. 2013 Luboměř/Liebenthal, doprovázela nás Micki Králová a řekla nám, že když chce člověk pocítit vnitřní klid, musí obejmout strom. Strom bude možná povídat o tom, co na místě kde roste, prožil.

Více

Ohlédnutí za životem Leo Titze

Leo se narodil 17. května 1944 ve Velké Střelné / Groß-Waltersdorf v Čechách. Když mu byly dva roky, byla jeho rodina vysídlena. „Vyhnání“ bylo spíše slovo, které se k tomu hodilo: neboť jeho matka se svým malým synem Leo a jeho babičkou s pouhým 50 kg zavazadlem – více si s sebou nesměly vzít – byli vstrčeni do dobytčího vagonu a ze své vlasti vyhnáni.

Více

Pohlednice z Hluboček (Gruss aus Hombok)

Přiloženy jsou dvě pěkné pohlednice na místní část Hluboček – Hřebíkárnu, kterou jsem v poslední době poněkud zanedbávala. S přátelským pozdravem Ingrid Hölzel.

Více

Údolí Bystřice v Nízkém Jeseníku na Severní Moravě

Zde v údolí Bystřice se narodila většina mých předků rovněž i já. Údolí se nachází v Nízkém Jeseníku mezi dvěma náhorními plošinami, ležícími po jeho východní i západní straně. Nízký Jeseník zase patří k Moravskoslezským Sudetům / Mährisch-Schlesische Sudeten.

Více

Pohlednice: Hlubočky – Hřebíkárna II.

Přiloženy jsou dvě kresby z brožury, vydané roku 1930: „1830-1930-1870 - Akciová společnost MORAVIA pro průmysl železářského zboží a obchod v Hlubočkách a Mariánském údolí.“ První obrázek ukazuje, jak velkou část zabírala továrny na hřebíky v Hřebíkárně. Druhý obrázek zobrazuje elektrárnu, nádraží a také obytné domy. Dvě pohlednice, na nichž byly zobrazeny obytné domy, jsme mohli vidět již v Bärner Ländchen ze srpna/září (dvojčíslo).

Více

Další dodatek k Mückenmühle

V dřívějších Bärner Ländchen (listopad 2013 a duben 2015) jsme mohli číst následující: V roce 1908 mlýn vyhořel. Místo něj rozšířil tehdejší majitel Engelbert Schenk provoz pohostinství o stavbu budovy s byty pro letní hosty. Ta zahrnovala 10 pokojů s kuchyní, kompletně vybavených. V roce 1932 bylo zařízení rozšířeno o taneční pavilon a krásný rybník na koupání a s vodopádem. Letovisko bylo až do vzniku Protektorátu 1939 vždy plně obsazeno, potom však odpadli letní hosté z Olomouce.

Více

Dům č. 26 v Barnově

Chtěla bych dodatečně za sebe a za krajanské společenství obce Barnov popřát paní Ottilii Stein k jejím 80. narozeninám všechno dobré, hodně zdraví a potěšení, a radost ze psaní pro Bärner Ländchen. Těším se na šťastné shledání v Langgöns. 

Více

Zigartický pomník obnoven

Milí zigartičtí krajané, na moji výzvu v BL z ledna 2020 se bohužel nepřihlásil nikdo, aby pomohl při obnově pomníku. Tak jsem mu tedy sám a na vlastní náklady vrátil nový lesk.

Více

Vánoční obyčeje ve staré vlasti

Vánoční zvyklosti – právě tak bohaté na hlubokou vnitřní zbožnost jako na předkřesťanskou pověru – začaly již na svatého Martina, 11. listopadu. „Martin přijel na bílém koni“, říkalo se v Orlických horách, neboť v tuto dobu většinou pokryl vysoká hraniční pohoří sníh (Šumava, Krušné hory, Krkonoše, Orlické hory, Českomoravská vysočina a Jeseníky). Je příznačné, že právě rytířský sv. Martin, který si svůj plášť rozdělil se žebrákem, uvádí vánoční dobu, přinášející radost z obdarovávání. Mákem naplněné martinské rohlíčky a v bohatějších domácnostech martinská husa nesměly chybět.

Více

Úmrtí Leo Titze

Hlas, který nám byl důvěrně známý, zmlkl. Člověk, který tu stále byl, už není. Co zůstává, jsou vděčné vzpomínky, které nikdo nemůže uchopit. 

Více

Cesta do minulosti rodiny Hertl

To první, co mně o naší cestě napadlo, je vděčnost k lidem, kteří to všechno umožnili. Vyrostla jsem v Deggenodorfu (Dolní Bavorsko). Moje matka hodně pracovala a já jsem často byla u své pratety Lotte, její sestry Grete a u mého dědečka Hanse Hertla. Jak často moje teta seděla večer u stolu, rozpustila si vlasy, česala je a utěšovala mně, když jsem měla ve škole starosti. Velmi jsem ji obdivovala. Nikdy si nestěžovala přesto, že měla také hodně práce, občas se smála a večer řekla: „Denní dílo bylo dnes zcela naplněno.“ Již dlouho jsem toužila podívat se jednou na místa, kde ona a její sourozenci vyrůstali. V srpnu 2019 se to povedlo.

Více

Výlet na lyžích - vzpomínka Edith Becker

Milí občané Kunčic! Nastal leden. Tou dobou už v naší staré vlasti ležel hluboký sníh. Děti a mládež se proháněli na svazích se svými saněmi nebo lyžemi, nebo chodili bruslit.

Více

Úsměvný návrat z pouti aneb Pokání

Jedna veselá příhoda, která se udála již dříve, nás může rozveselit ještě dnes. Pouť, k níž došlo před více než 90 lety, byla pro muže jistě obzvláštním zážitkem. Věřící poutníci mohou dnes pouť do Staré Vody a zpět také hluboce prožívat. Kéž svatá Anna i nadále nad nimi drží svou ochrannou ruku. Gerlinde Kunzmann

Více

Novoroční přání

Pro rok 2020, od Gabriely Stanzel.

Více

Ke spolku Lubavia

V únorovém 2020 vydání našeho BL mne velmi potěšila správná adresa nového Spolku „Lubavia“ ve Městě Libavá – Tobě milá Hannelore Vogt jako vedoucí domovské obce Stará Voda našeho dřívějšího společného poutního místa – můj nejsrdečnější dík.

Více

Vojnovický statek Aloise Gromese

V posledním čísle Bärner Ländchen 4/2020 referoval Alois Gromes o návštěvě Olomouce a také Vojnovic / Kriegsdorf. Zde následuje ještě závěr jeho zprávy.

Více

Dvě zábavná koupání s náhlým koncem

Manfred Krätschmer se podělil o dvě příhody - jedna je z mládí jeho babičky (z roku cca 1925) a druhá je vzpomínka jeho tatínka z roku asi 1942 (z údolí Bystřice / Feistritz nad Hrubou Vodou / Großwasser).

Více

90. narozeniny Kathy Domes

Přání Bruna Domese pro jeho, jak píše, "nejlépe a šťastně provdanou, pečlivou a věrnou" manželku k výročí jejího narození.

Více

Fotografie z Nové Vsi / Neueigen

Vzpomínka pana Bruno Domese na, jak píše, "krásnou a milou ves blízko pramene Odry".

Více

Proslov (k Leo Titzovi)

Smuteční proslov

Více

Šeřík - kvetoucí zázrak uprostřed mrtvého ticha

Ze vzpomínek na starou vlast si dnes dovolím vyprávět zvláštní zážitek. Bylo to v květnu, když naše skupina, vedená panem Ambroschem z Barnova / Bernhau, vyrazila do uzavřeného prostoru. Šli jsme směrem na Rudoltovice / Rudelzau. Podobná hlubokému příkopu klesala bývalá vesnická cesta. Někteří z nás se pokoušeli projít křovím na levé nebo pravé straně a občas se ozvalo zvolání, když v šeru pod baldachýnem listí nalezli nějaké stopy. Tu kávový šálek, tam břidlice, zbytky zdiva ze základů. Hluboké studny, napůl zasypané, nabádaly k opatrnosti.

Více

Muzikant Angetter se svými žáky - Roland Polzer vzpomíná

Ne každý si mohl tenkrát dovolit hudební nástroj. Mnozí to museli našetřit, jak se říká, utržením od úst. Na obrázku (u článku, pozn. překladatele) vidíme muzikanta Angetter-a s hudebními žáky. Druhý žák ve spodní řadě vpravo je bývalý místní krajanský zástupce Adolf Hausner. Žák v dolní řadě vlevo je bratr mého otce, Hans Polzer.

Více

Dne 4. května 1945, Svatý Florián

Jako každý rok vzpomínáme na toto datum, kdy „2 dny a 2 noci táhla ruská armáda“ naší tak tichou vesničkou Matky Anny. Pro generaci, která to prožila, to byla zlá doba ale porovnávat to s neviditelným nepřítelem „corona“ nesnese srovnání.

Více

Doba žní ve Staré Libavé

Walter Schmied vzpomíná: Milí krajané, dnes je zemědělství již tak technicky vyspělé, že může být velmi zajímavé malé ohlédnutí na to, co asi před 80 lety v měsících srpnu a září bylo skutečností.

Více

Při Zeleném Kříži / Beim Grünen Kreuz

Velmi důležitý dopravní uzel v katastrálním území Kozlova / Koslau. Již u jména se naskýtá první otázka, proč se tato centrálně položená křižovatka jmenuje „Při Zeleném Kříži / Beim Grünen Kreuz“ a ne „U Zeleného Kříže / Am Grünen Kreuz“. To není jenom svéráznost kozlovského nářečí, nýbrž také blízkého okolí. Tak se např. území „Při Cikánském Pačesu / Beim Zigeuner Büschl“ také nejmenuje „U Cikánského Pačesu / Am Zigeuner Büschl.“

Více

Pokračování zprávy Hildegarde Goetzové na dětství v Boškově/ Poschkau

Ráda jsem bývala také v posledním domě v obci u rodiny Hampel-ovy, protože Gisi a malá Anči / Antschi s námi chodily do měšťanky v Potštátě / Bodenstadt. Jednou malá Anči zapadla do velké sněhové závěje, naštěstí jsme dorazily včas a mohly ji vytáhnout.

Více

Moje pěší poutě do Staré Vody - Edith Schäfer.

Zprávy v BL o pěších poutích do Staré Vody ve mne probudily vzpomínky na svátek svaté Anny. Narodila jsem se v roce 1939 jako Edith Willscher – Willschera řezníka – ve Městě Libavá/ Stadt Liebau, a ještě vím, že jsem nábožně, se sepjatýma rukama klečela vedle cesty, po níž šli kolem mne poutníci z Kroměříže / Kremsier. Dostala jsem různé sladkosti a věřící, kteří se vraceli domů, mne ozdobili věnečky.

Více

Napochodování ruské armády do Vojnovic

Vzpomínky a zážitky před a po napochodování ruské armády do Vojnovic / Kriegsdorf, mladší mezi námi jsou odkázáni na vyprávění.

Více

Pokračování vzpomínek Hildegarde Goetzové na dětství v Boškově/ Poschkau

Paní Hildegarda Stoeber-Goetz-ová zemřela již v roce 2009 ve stáří 86 let. Její sdělení o životě v Boškově snad vyvolá v některých lidech vzpomínky na dobu, poznamenanou hlavně těžkou prací, kterou bylo nutno vykonávat. Vedl se jednoduchý, ale většinou také skromný a spokojený život.

Více

Kravský řetěz

Také dnešní doba je ještě bohatá na vzpomínky, což dokazuje následující událost z hrozných a nešťastných dnů roku 1945.

Více

Sněženky - legenda o naději dle události v životě Adama a Evy.

Vánoce jsou už delší dobu za námi a také již pozvolna dohasíná záře jejich světel. Ale právě v této tmavé době, kdy slunce vychází pozdě a už se zase brzy loučí, touží člověk po světle a teple. Takže se velmi těšíme z prvních jarních květinek, které už nesměle vystrkují pupeny z ještě studené země.

Více

Fotografie od lékárny sv. Anny (Apotheke)

Od Jutty Hahn, která loni podnikla cestu na Severní Moravu, jsem dostal reprodukované fotografie z pozůstalosti její pratety Lotte Hertl. Tyto obrázky budou asi neznámé téměř všem Libavanům.

Více

Osel místo koně. Jde to?

Příběh z Kozlova k pousmání a přemýšlení.

Více

Tichá touha po kořenech (1. část)

Dříve než poreferuji o svých zážitcích z mé staré vlasti, ráda bych se čtenářům BL nejdříve představila. Jmenuji se Christina Reitz, rozená Kluger. Narodila jsem se v prosinci 1942 jako 4. a nejmladší dítě manželům Stefanii a Karlovi Kluger v Norberčanech, okres M. Beroun. Moje rodina obhospodařovala velký statek s chovem dobytka, rolnictvím a vlastním lesem. Všechno musela při vyhnání v srpnu 1946 opustit, a odejít jen s tím nejnutnějším. K mé velké lítostí, teprve až s přibývajícím věkem, vzrůstal můj zájem spojený s náznakem melancholie a touhy poznat svůj původ v Sudetech.

Více

Přelstěná čarodějnice z Barnova

Sedlák v Barnově / Bernhau měl čeledína. Byl to zdravý červenolící mládenec se zářícíma očima.Byl také vždy dobré mysli, a každý, kdo ho poznal, z toho měl potěšení. Ale najednou se s ním stala změna. Byl bledý, hleděl zasmušile a pryč byla jeho slunná nálada. Tak tedy, v čeledínovi ze sousedství měl dobrého přítele, a ten, když viděl tu změnu, myslel si, že kamarád je nemocen, a proto se ho na to vyptával.

Více

Dětství Hildegarde Goetzové v Boškově/ Poschkau

V často bezesných nocích se mi vybavují mně drahé vzpomínky z minulosti. V mysli se objevuje mnoho lidí, kteří mi byli v dětství i dospívání nablízku. Skoro všichni již nejsou naživu a mnohé z nich velmi postrádám.

Více

Zabijačka v proměnách času, aneb „Svině je mrtvá!“

Co se může stát, když zaměníte telefonní číslo. O úsměvnou historku z 60tých let minulého století se s námi podělil Manfred Krätschmer.

Více

Továrna na zápalky v Berouně / Bärn

V roce 1912 byla výroba zápalek s použitím síry (sirky) / Schwefelhölzchen zákonem zastavena a výroba jiných zápalek / Zündhölzchen, tak zvaných švédských zápalek / Schwedenhölzer, byla podřízena státnímu monopolu, to znamená, že stát převzal a dohlížel na výrobu a obchod se zápalkami, a zatížil tuto nepostradatelnou komoditu daní.

Více