MENU
Zpět na výpis akcí

Podílíme se na organizaci festivalu BĚŽ DOMŮ IVANE!

Datum konání: 7.2.2025
K 35. výročí odsunu sovětských vojsk je připravován festival v prostoru VVP Libavá. // BĚŽ DOMŮ IVANE! 24. KVĚTNA 2025 od 12:00 do 22:00 hodin //

Dne 6. února k tomuto proběhla tisková konference, kde náš spolek a naše zapojení do organizace zastupoval předseda spolku Jindra Machala.

Reportáž z Malé Moskvy s rozhovorem s Jindrou, předsedou našeho spolku, si můžete pustit na iVysílání ČT, a to 6:50 (blok "Prohlídka areálu tzv. Malé Moskvy"). Naši členové budou návštěvníkům festivalu k dispozici na místech ve VVP Libavá a u jednotlivých kulturních památek, z nichž mnohé byly do roku 2016 součástí VVP Libavá.

BĚŽ DOMŮ IVANE! bude jedinečný festival na jedinečném místě - na cvičišti, kde před lety stála sovětská kasárna, s názvem Malá Moskva, ve VVP Libavá u Olomouce. Festival nabízí výbornou hudbu a také možnost projít si povolená vojenská místa a historické stavby / kulturní památky:

  • Sila raketové základny Točka sever, kde Rudá armáda skladovala balistické rakety, které mohly nést jaderné hlavice.
  • Kostel Povýšení svatého Kříže ve Městě Libavá, kde Vám budou k dispozici s výkladem členové našeho spolku, i s dlouhodobou expozicí fotografií věnovaných historii objektu i VVP. Více o pohnuté historii kostela, který je chráněn jako kulturní památka, zde. Za dobu vlastnictví armady si v něm vojenský útvar 8129 Město Libavá, který měl libavský kostel ve správě, si v něm zřídil sklad. Kostel přitom chátral d otakové míry, že armáda zvažovala jeho demolici. Vlivem občanské iniciativy se podařilo kostel zachránit, pomalu se záskávají finance na jeho obnovu a od roku 2005 je znovu otevřen veřejnosti. Od roku 2016 je kostel obecním majetkem Města Libavá.
  • Větrný mlýn ve Městě Libavá, kde Vám budou k dispozici s výkladem členové našeho spolku. Mlýn z 2/2 19. století se nacházel ve vojenském prostoru Libavá a je posledním z 25 větrných mlýnů, který se v této oblasti, po působení armády, zachoval. Jedná se o mlýn holandského typu, kterému se říkalo Siedlerův. To, že mlýn přežil působení Československé a později i Sovětské armády, lze považovat za zázrak. Dalších 24 větrných mlýnů na území VVP se stalo po roce 1948 cvičným střeleckým terčem a dnes po nich není ani stopy. Ještě před rokem 1996 byl Siedlerův větřák totální ruinou, po celkové opravě v roce 1996 získal nejen břidlicovou střechu, ale také hladkou bílou fasádu a dokonce i malé lopaty. Mlýn je národní kulturní památkou.
  • Barokní poutní chrám svaté Anny a svatého Jakuba Většího s přilehlou Královskou studánkou ve Staré Vodě. Tato kulturní památka je silným mementem devastujícího přístupu k sakrálním památkám v době okupace z let 1968 až 1991. Interiéry kostela jsou zakonzervovány ve stavu, na kterém se velkou měrou podílela sovětská armáda - vojáky azbukou pomalované zdi a sochy, rozstřílené fresky a zdi zůstaly v chrámu po dohodě s památkáři zachovány.

Co do hudebního obsahu se návštěvníci mohou těšit na INGOTT, THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE, GANG ALA BASTA. Vrcholem festivalu je vystoupení kapely PRAŽSKÝ VÝBĚR. Její leader, politik a zakladatel někdejšího Občanského fóra Michal Kocáb, měl na přelomu 80. a 90. let lví podíl na rychlém a hladkém odsunu sovětských vojsk z Československa.

Více o festivalu včetně praktivckých informací kolem dopravy a pravidel a programu zde

Něco malinko o Městě Libavé na Vltavě zde

Výtěžek akce, pořádané pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové, bude předán Vojenskému fondu solidarity.



Zpět na výpis akcí