Dnes proběhlo u Budišova pod Budišovkou, pod Červenou horou, slavnostní odhalení spolkové desky Lubavia, čímž byla Cesta česko-německého porozumění opět o kousek prodloužena.
Akce započala v 11 hodin, své příspěvky přednesli zástupci obou stran, za účasti hostů z Německa, členů spolku Lubavia a představitelů školy a městského úřadu v Budišově nad Budišovkou. Program byl již tradičně zakončen Evropskou polní mší svatou v kapli svatého Jana Nepomuckého.
_ _ _ _
Myšlenka Cesty česko - německého porozumění vznikla v roce 1998 při diskusích mezi zástupci občanských sdružení, samospráv, státní správy a podnikatelských kruhů oblasti Jeseníků, Slezska a střední Moravy v souvislosti s připravovaným vstupem České republiky do Evropské unie. Realizace myšlenky "Jít cestou porozumění" (jak se psalo v textu výzvy nabádající ke zintenzivnění spolupráce se sousedními zeměmi, zejména s Německem) začala ani ne "do roka a do dne". Již od jara 1999 se k mohylce na úpatí Červené hory kladou desky ze slezské žuly se jmény a nápisy účastníků CESTY. Na CESTĚ jsou desky z Rakouska, Německa, Česka, Polska, USA, Francie, Portugalska a Nového Zélandu. CESTA začíná u kříže, který tady stával, coby symbolu smíření, a míří do budoucnosti - každým rokem se vždy koncem června prodlužuje. Kříž byl postaven v místech hromadného hrobu padlých vojáků z prusko-rakouské války v roce 1758.
Od roku 2002 je při prodlužování sloužena Evropská polní mše k uctění památky padlých na všech evropských bojištích v minulých stoletích. To bylo inspirací dr. Walterovi Kotrbovi z Erlangenu, který navrhl, aby u této CESTY byla postavena kaple. Tak se i stalo a 24. června 2011 zde byla slavnostně vysvěcena kaplička Jana Nepomuckého, se zdobnými vitrážními okny a břidlicovou podlahou, obložená hořickým pískovcem. Zvon kaple je dílem zvonařské dílny Marie Dytrychové z Brodku u Přerova. 3D model kaple, vytvořený Ústavem geodézie Fakulty stavební VUT v Brně, najdete zde.
_ _ _ _
Červená hora je jednou z několika jesenických starovulkánů, činných před více než 2,4 mil. lety. Odhalený lávový suk, jako pozůstatek těžby čediče, nalezneme v houští za pastvinou pod Zlatou lípou.
_ _ _ _
Více také zde
_ _ _ _