MENU
Zpět na výpis akcí

Transmisní řemeny v konopném oleji

Datum konání: 17.2.2025
Na základě víkendového nálezu u Staré Vody sestavil náš člen Marek recept na "nakládané hovězí řemeny" :-)
Související obec: Stará Voda – Altwasser

Nakládané hovězí řemeny (recept ze Sudet)

Co budete potřebovat:

  • 15 metrů kožených transmisních řemenů šířky 10 cm
  • 1 velkou konev na mléko s víkem
  • 1 litr konopného oleje
  • 1 krompáč
  • 1 lopatu

Postup přípravy:

Vykopejte asi 1 m hlubokou a 0,5 m širokou jámu, do které by se vešla konev. Řemeny impregnujte olejem a narolujte do závitků. Tyto svitky klaďte naležato do připravené konve tak, aby v ní nezůstal žádný volný prostor. Konev pečlivě uzavřete víkem a vložte na dno jámy. Jámu zasypte, udusejte a výkop zamaskujte tak, aby jej žádný mlsoun nenašel. Nakreslete si plánek uložení, abyste později místo našli vy sami. Řemeny takto naložené vydrží i desítky let vláčné a po vykopání chutnají skvěle. Zkorodovaný povrch konve je přirozený a není na závadu.

Dobrou chuť

_ _ _

A TEĎ TROCHU VÁŽNĚJI:

Není divu, že si někdo po válce takto konzervované řemeny ukryl v zemi. Transmisní řemeny z hovězí kůže byly v hospodářství nenahraditelný materiál. Přenášely sílu vodního kola, později sílu parního stroje a nakonec pohon benzinových a naftových stabilních motorů na nejrůznější vybavení, jako byla čerpadla, pily, fukary, mlátičky ad.

Lidé si při přípravě na poválečné vysídlení takto ukrývali pro ně k životu důležité vybavení - a tím nebylo zlato, ale zemědělské a jiné profesní nářadí, chomouty a postroje a jiné vybavení. Jejich majitelé, ve víře, že odsun je jen dočasná záležitost, vše pečlivě zabalili a zakopali, vždyť si je přece "za nějakou dobu" opět vyzvednou. Bohužel se tak, jako v případě nalezených řemenů, již nestalo.

Nalezené řemeny, pečlivě stočené do konve na mléko, byly majetkem Karla Madera, Stará Voda čp.17, vlastnil 32 ha pozemků. Viz let. snímek. Po válce byl členem nového revolučního národního výboru referent pro hospodaření s těmito řemeny. Majitele olejovického mlýna stálo odepření vydání řemenů ruskému vojákovi život. Řemeny budou součástí expozice ve větrném mlýně.

A pro ty, koho zajímá něco více o kožených řemenech, jejich výrobě, použití a klasifikaci:

Transmisní řemeny se vyráběly (a vyrábějí) z vrstvené a sešívané hovězí usně. Nejlepší kůže na řemeny je ze hřbetu zvířete a to v šířce 400 až 600 mm. Tento pruh má tloušťku 4 až 7 mm. Břišní kůže je silnější, ale méně hutná a tvrdá, na hnací řemeny se nehodí. Ze středu kruponu se vyřezávají řemeny hřbetní, po nich k okraji do 300 mm nejkvalitnější řemeny jádrové a ze zbytků na okraji podřadné řemeny hospodářské s max. šířkou 70 mm. Nařezané pruhy se pod tlakem za tepla lepily ve vlastní hnací řemen. Dříve se pro nedostatek kvalitních lepidel prošívaly koženými řemínky. To se v současnosti dělá pouze u spojů, které mají sloužit pro napínání řemene.

Podle způsobu činění mohou být kožené řemeny:

  • tříslové: mají hnědou barvu, vynikají dlouhou životností (až 10 let nepřetržitého provozu), jsou poměrně tuhé. Vyžadují řemenice velkých průměrů a otevřené opásání. Nesnášejí teplo a ve vlhku plesniví.
  • chromové: šedivé až modrozelené barvy, vynikají velkou ohebností, odolávají vlhku, parám kyselin i teplému prostředí. Snesou menší řemenice, zkřížené či polozkřížené opásání. Protože jsou měkké, rychleji se ojíždějí a natahují.
  • kombinovaně činěné: vlastnosti těchto řemenů jsou podle konkrétní technologie někde mezi předchozími dvěma skupinami.

Použití kožených řemenů

V minulosti se kožené řemeny používaly velmi hojně. Jejich rozměry se daly přizpůsobit. Řemeny spolehlivě přenášely hnací sílu na vzdálenosti až 10 metrů a výkony do 100 kW (tam, kde přesnost usazení strojů a rovnoběžnost hřídelů nebyla kritická). V dnešní době se již téměř, z důvodu ceny kůže, nutné údržbě a složité instalaci, nepoužívají.Také, vlivem technického rozvoje průmyslu, přestávaly postupně tyto řemeny zvyšujícím se nárokům vyhovovat. I dnes však, pokud se jedná o pohon staršího stroje, který je opatřen přesouvačem (přesouvání řemene vidlicí z jedné řemenice na druhou), je kožený řemen stále ještě nezastupitelný a není jej možné nahradit řemenem syntetickým, protože vidlice by narušila jeho okraj.

Inspirace z: Abeceda vodních pohonů na webu MVE



Zpět na výpis akcí