„V březnu zapřahá sedlák koníčky…“ zpívali jsme už ve škole. Březen je v roce obzvláštní měsíc, protože po dlouhé zimě zahřívají Zem první hřejivé sluneční paprsky, a vzduchem vane vůně jara a vůně jarních květin. S kapustou, růžičkovou kapustou a salátem polníčkem se sklízí poslední zimní zelenina, zatímco zahrada se znovu obdělává. Krabice se semeny se protřídí, chybějící semena se zapíší a objednají. Promyslí se plán výsadby zeleniny a salátu. Březen také znamená začátek jara, který v letošním roce (2021) připadá na 20. března. Neboť hned po první oblevě začíná zemědělcům práce na polích.
Zajímavé datum související s počasím, je 10. březen, tzv. Den 40 rytířů, příp. mučedníků.
S počasím mají ti, po nichž se to jmenuje potud něco společného, jak praví legenda, že 9. března kolem roku 320 a 323 muselo 40 nahých křesťanů vstoupit do zamrzlého jezera, protože se nechtěli zříci křesťanství. Řada lidových pranostik praví, že počasí, jaké je 10. března, potrvá 40 dní. Selské pranostiky jsou dnes často zlehčovány, protože počasí se sleduje satelity a jeho průběh se předpovídá pomocí počítačových simulátorů. Našel jsem několik pranostik, podle nichž se v Luboměři / Liebenthal a okolí sedláci určitě řídili:
– Po 10. březnu: „40 rytířů s ledem a sněhem působí ještě 40 dní kamnům starost.“
– „Jaké počasí padne na 40 rytířů, takové vydrží ještě 7 týdnů.“
O 20. březnu praví pranostiky:
– „Jaké je počasí na začátek jara, takové bude po celé léto.“
– „Jak se slunce obrací k jaru, tak bude i rok končit.“
21.březen je pro všechny sedláky a zahrádkáře obzvlášť důležitý, neboť se k němu vážou tyto moudrosti :
– „Má-li žito bujně růsti, pak se má na svatého Benedikta síti.“
– „Svatý Benedikt dělá tlustou mrkev.“
– „Chceš-li mít pěkný ječmen, hrách, cibuli, pak to sej po svatém Benediktu.“
– „Jaké je počasí celý týden po Benediktu, takové bude po celé léto.“
Kdo vlastně byl Benedikt, k němuž se vztahují takové pranostiky ?
Benedikt byl zakladatelem benediktinského řádu a autorem průpovědi „ Ora et Labora“ - „Modli se a pracuj“. Benedikt byl poustevník, opat na Montekassinu a otec západního mnišství, a žil ve 4. století v Itálii. Skutečné výročí Benedikta je 11.červenec.
V březnu je také nejdelší postní doba v měsíci, a letos (2021) je Květná neděle právě na konci března. V kronice z roku 1910 je napsáno: „Dominica Passionis (Květná neděle) 13. března 1910, mše svatá obětována za žijící a zemřelé farníky. Odpoledne v ½ 2 je růženec, křížová cesta a litanie o utrpení a smrti Ježíše. V úterý je svátek sv. Clemense Marie Hofbauer-a (patron města Vídně a do roku 1945 patron Jižní Moravy). Ve středu svátek sv. Longinuse (podle legendy římský setník, který po smrti Ježíše probodl jeho bok kopím a který podle Matoušova jakož i Markova evangelia dosvědčil, že Ježíš byl Syn boží). Ve čtvrtek sv. Jana Sarkandera (moravský kněz a český světec). V pátek svatého Archanděla Gabriela, v sobotu sv. Josefa, snoubence blahoslavené Panny Marie a patrona katolické církve. Příští neděli je Květná neděle. V 8 hodin je svěcení kočiček, procesí a hodina pro farníky“ (tolik kronika).
V jedné jarní pohádce můžeme číst o březnu: Březen, který si spokojeně hověl na mraku pěkného počasí, poslal s větrem na Zem tato slova, aby je všichni slyšeli. Potom mrkl na své kolegy měsíce a chlubil se: „Mně můžete mít nejraději. Já přináším lidem zpět nový život.“
Mějte se dobře. Váš Dieter
_ _ _ _ _
Zdroj: Bärner Ländchen 2021/ No.3/ str. 133-134
Překlad: Stanislav Prokop a Anna Halíková, členové spolku Lubavia
_ _ _ _ _