MENU
Zpět na výpis překladů

Jak se ztratila Gerlinda - připomínka výročí odsunu

Milí rodáci z Mrskles/ Nirklowitz a čtenáři Bärner Ländchen, přečtěte si stručnou zprávu o tom, jak se ztratila Gerlinda. Píše se 8. květen 1945. V Berlíně kapituluje německá armáda. Tato zpráva však do Mrskles ještě nedorazila. Tak se některé rodiny před postupující Rudou armádou, kterou doprovázely zprávy o páchaných hrůzách, vydaly na útěk na Západ. Mezi nimi také téměř 6letá Gerlinda se svou maminkou a 2letým a 4letým sourozencem.

Na žebřiňáku byl narovnán skromný majetek a posazeni oba sourozenci. Už „velká“ Gerlinda šla pěšky. Jak se brzy ukázalo, nebyli jediní, kteří chtěli na Západ. Silnice byly v obou směrech přeplněny ustupujícím vojskem a prchajícími civilními obyvateli. Tomu odpovídal pomalý postup vpřed, takže plánovaný cíl první etapy, teta bydlící asi 50 km západně od Olomouce, byl příliš daleko.

Nejhorší však bylo, že proud uprchlíků byl průběžně bombardován letadly. To znamenalo: schovávat se v hrobech po straně silnice. Dalo se tedy předvídat, že síly malé Gerlindy byly brzy vyčerpány. Matka se tedy rozhodla posadit ji na před nimi jedoucí vůz „platoňák“, na němž už seděla jiná matka se svými 2 dětmi. Další nálet měl za následek, že explodovaly vojenské náboje. Koně se splašili a jedna s nimi jedoucí teta byla těžce zraněna.

V nastalém zmatku se stalo, že se Gerlinda ztratila. Všechno hledání bylo marné. Mezitím dojela malá Gerlinda s cizí paní a jejími dvěma dětmi do Sulkovic/ Sulkowitz, asi 70 km západně od Olomouce. Tam paní předala Gerlindu starostovi. Gerlinda se cítila u cizích lidí, kteří mluvili jen česky a ona jen německy, velmi opuštěná. Slzy, které v následujících dnech vyplakala, by mohly naplnit vědro. Manželé starostovi zkoušeli všechno, aby ji utěšili. Přivedli dokonce své malé neteře a synovce, aby jí dali společníky ke hraní.

Gerlinda však mohla tamnímu německy mluvícímu faráři říct, že je z Mrskles a jsou s matkou a se sourozenci na cestě k tetě. Už tehdy existovala vyhledávací služba, u níž se mohly hlásily osoby, které se ztratily. Tak se stalo, že jednoho dne po několika týdnech stála přede dveřmi teta, vyzvedla Gerlindu a přivedla zpátky mamince do Mrskles. Maminka se mezitím vrátila se svými 2 malými dětmi do Mrskles, a tak musela Gerlinda v květnu 1946 s rodinou svou rodnou obec Mrsklesy s konečnou platností opustit.

Milí rodáci z Mrskles, při psaní tohoto příběhu jsem si uvědomil, že v roce 2021 si připomínáme 75. výročí vyhnání. Neboť právě v roce 1946 byla převážná část německého obyvatelstva z Československa vyhnána. Celkem to bylo 2 170 598 Němců ve 1646 vlacích. Jsem zvědav na to, jak budou politické strany, případně media o tomto výročí referovat.

_ _ _ _

Zdroj: Bärner Ländchen 2021 / Nr.4 / str. 189-190
Autor: Hermann Köhler
Překlad: Stanislav Prokop a Anna Halíková, členové spolku Lubavia

_ _ _ _



Zpět na výpis překladů