Přiloženy jsou dvě kresby z brožury, vydané roku 1930: „1830-1930-1870 - Akciová společnost MORAVIA pro průmysl železářského zboží a obchod v Hlubočkách a Mariánském údolí.“ První obrázek ukazuje, jak velkou část zabírala továrny na hřebíky v Hřebíkárně. Druhý obrázek zobrazuje elektrárnu, nádraží a také obytné domy. Dvě pohlednice, na nichž byly zobrazeny obytné domy, jsme mohli vidět již v Bärner Ländchen ze srpna/září (dvojčíslo).
Rovněž z výše jmenované brožury pocházejí následující informace: Průmyslový závod v Hlubočkách započal výrobu roku 1854 zásluhou Ignáce Karla Machanka, Dr. Ignác Machanek a Max Machanek senior založili „C.k. priv. průmyslovou společnost se sídlem v Olomouci,“ do níž patřila továrna na výrobu hřebíků a plechového zboží v Hlubočkách. Ignatz C. Machanek získal Josefovský hamr, opuštěnou malou železnou huť nad místní osadou Hlubočky a začal s výrobou obuvnických hřebíků a podkůvek a stříhaných plechových hřebíků vyráběných studenou cestou. Byl to strastiplný začátek, zprvu tápání a zkoušení…
Ignatz C. Machanek se ale nenechal od svého cíle odradit obtížemi, společně se svými syny vedl začínající výrobu k obchodnímu úspěchu ...V Hlubočkách byla zřízena speciální továrna na hřebíky a obuvnické podkůvky (? - Stiefeleisen) ... Hlubočská továrna byla prvním podnikem v bývalém Rakousko-Uhersku, který vyráběl obuvnické hřebíky tzv. drátěnky a prvním v Evropě, který vyráběl obuvnické cvočky tzv, taxy.
O tom, že v Hlubočkách vyrobené hřebíky nebyly prodávány jenom v celé monarchii, nýbrž byly poptávány po celé Evropě, stejně tak v zámoří, jsem už informovala v dřívějších BL.
S přátelskými pozdravy Ingrid Hölzel
_ _ _ _ _
Zdroj: Bärner Ländchen 2020/ No. 9/ str. 408
Autorka: Ingrid Hölzel
Překlad: Stanislav Prokop a Anna Halíková, členové spolku Lubavia
_ _ _ _ _