Velmi důležitý dopravní uzel v katastrálním území Kozlova / Koslau. Již u jména se naskýtá první otázka, proč se tato centrálně položená křižovatka jmenuje „Při Zeleném Kříži / Beim Grünen Kreuz“ a ne „U Zeleného Kříže / Am Grünen Kreuz“. To není jenom svéráznost kozlovského nářečí, nýbrž také blízkého okolí. Tak se např. území „Při Cikánském Pačesu / Beim Zigeuner Büschl“ také nejmenuje „U Cikánského Pačesu / Am Zigeuner Büschl.“
Související obec: Nová Ves nad Odrou – Neueigen
Lokalita „Při Zeleném Kříži“, kde se setkávaly silnice, nebyla žádná rozdvojka cest, nýbrž skutečná křižovatka. V bezprostřední blízkosti stála budova hraběcí hájovny. Naproti cestě do Nové Vsi / Neueigen stály dvě hospodářské budovy, příp. ubikace pro dělníky.
Na výjezdu z Kozlova směrem na Boškov / Poschkau se jede kolem lokality „Při Bílém Kameni / Beim weißen Stein“ a kolem kousku lesa k lokalitám „Při Křížovém…/ Beim Kreuzhübl“ (nalevo) jakož i napravo „Při Knížecím Buku / Beim Fürstenlicher Buche“, až k této výrazné, všeobecně známé a důležité silniční křižovatce. Přes ni museli jít všichni kozlovští občané, když chtěli dojít do Boškova a stejně tak všichni obyvatelé Slavkova / Schlock, když chtěli jít rovnou do Nové Vsi. Nebo obráceně. Také jen přes tuto křižovatku to šlo nepřímo do Potštátu, Města Libavá, Berouna, Dvorců, Budišova, Oder // Stadt Liebau, Bärn, Hof, Bautsch, Odrau, ale také do Lipníka nebo do Hranic // Leipnik, Mährisch Weißkirchen.
Není znám církevní původ, příp. svěcení tohoto místa. Zcela chybí důvod pro postavení kříže. Pokud jde o původ jména tohoto místa, názory se silně rozcházejí, neboť o tom neexistují žádné průkazné podklady. Skutečností je, že zde po mnoho let stál dřevěný kříž v zelené barvě a stojí ještě dnes.
Nejjednodušší vysvětlení pro název křižovatky by bylo: nachází se v hustém lese, zcela obklopena houštím a stromy. Slovo „kříž“ se vztahuje na křížení silnic v „zeleném“.
Avšak možný, pravděpodobnější ale také ne prokázaný, je odkaz a vzpomínka (památník) na válečnou událost, na válečná jednání, nebo na tragickou nehodu na tomto místě. Něco takového by se však mělo zachovat v ústním podání až do dnešní doby.
Široce rozšířená je také domněnka, že jméno se vztahuje zpět až k masivnímu švédskému obsazení severní Moravy (mezi lety 1640 až 1648). Zelený kříž se švédsky řekne „Grönd körs“, přesto však je tato varianta víc než pochybná.
Také český původ je vyloučen, neboť v této krásné a přece pracovně velmi využívané krajině,byli Češi jen ve velké menšině. Patrně se můžeme o původu jména jen domnívat. V Kozlově nejsou na toto označení k nalezení žádné odkazy z dřívějška. V Boškově stojí napsáno v kronice z počátku 19. století: „Poslední levý dům směrem na Zelený Kříž“.
Tato křižovatka, situovaná v lesích mezi čtyřmi obcemi, byla o nedělích v letních měsících také oblíbeným místem setkávání mladých lidí. K tomu se říkávalo, že fešní mládenci z Kozlova mají u děvčat ze sousedních vesnic často lepší karty. Tak se to alespoň říkávalo ...
Dnes je dřívější křižovatka již jen rozdvojkou cest do Boškova do Slavkova, ne již do bývalé vesnice Nové Vsi, dnes srovnané se zemí. Ve Wikipedii stojí pod kozlovskými pamětihodnostmi: „Zelený Kříž“, severovýchodně, u odbočky na Slavkov“.
Co nám zůstává, je vzpomínka na výrazné, historické a velmi frekventované místo v katastrálním území obce, které bylo známé každému obyvateli Kozlova a okolí. Zelený kříž byl 13. dubna 2023 opět vztyčen, v nové podobě, více zde
_ _ _ _ _
Zdroj: Bärner Ländchen 2021/ No.5/ str. 208-209
Překlad: Stanislav Prokop a Anna Halíková, členové spolku Lubavia
FOTOGRAFIE / MAPA: Na tomto výřezu mapy je dobře vidět situace křižovatky mezi čtyřmi obcemi.
FOTOGRAFIE: Na kozlovském katastru uprostřed lesa stojí tento dřevěný, nazeleno natřený kříž. Je symbolem jména tohoto místa.
_ _ _ _ _
Poznámka pod čarou: Zelený kříž (německy Kreuzhügel) je kopec v Oderských vrších (části Nízkého Jeseníku) s vrcholem v nadmořské výšce 661 m n. m. Nachází se u obce Kozlov v okrese Olomouc velmi blízko u cesty z Potštátu do Velkého Újezdu (poblíž zaniklé samoty U Zeleného kříže). Kopec leží na hranici úmoří Černého moře a Baltského moře. Poblíže vrcholu Zeleného kříže pramení potoky Jezernice (přítok Bečvy, rozvodí Černého moře) a Smolenský potok a Plazský potok (přítoky Odry, rozvodí Baltského moře). Více zde