Kdo je na stéle, kterou se v rámci brigády na Čermné podařilo vyprostit z křoví kraje hřbitova a umístit na podstavec u vstupu na hřbitov? Mohlo by se jednat o Pannu Marii Bolestnou?
Související obec: Čermná - Gross Dittersdorf
Na stéle je vyobrazena postava se svatozáří a mečem. Po jejím vyproštění nebylo možné určit, o koho by se mohlo jednat. Po preciznějším mechanickém čištění jsou detaily na reliéfu čitelnější. Jsou vidět jemné náznaky rysů obličeje a zdá se, že se jedná o ženskou postavu se sepjatýma rukama před tělem. Meč vede přes levé rameno postavy do těla a vstupuje do něj (je zabodnut) kousek nad srdcem.
Tyto indicie naznačují, že by se mohlo jednat o vyobrazení Panny Marie, a to Panny Marie Bolestné. Ta je typicky zobrazována plačící, s jedním mečem v srdci. Meč symbolizuje její utrpení v souvislosti s osudem jejího Syna, a je také odkazem na ukřižování. Známější je titul Marie Sedmibolestné (latinsky Mater dolorosa), kdy je Marie zobrazována se sedmi meči, které symbolizují sedm bolestí Panny Marie: 1) proroctví starého Simenona, 2) útěk do Egypta, 3) ztracení dvanáctiletého Ježíše při cestě do Svatého města, 4) křížová cesta na Golgotu, 5) ukřižování, 6) snímání z kříže, 7) pohřbení. Mariinu sílu unášet nevýslovnou mísru utrpení a zároveň si podržet víru si křesťané připomínají každoročně 15. září - jako inspiraci a podporu pro to, unášet a zvládat utrpení ve svém životě, neboť "každý neseme svůj kříž".
Jedná se o hypotézu, a nadále se budeme snažit, i v archivech, dohledat informace, jak k samotné postavě, tak k jejímu původnímu umístění.