MENU
Zpět na výpis akcí

Zvedání pomníků a renovace hrobového místa na Čermné

V rámci spolkové brigády na zaniklém hřbitově v Čermné byla poprvé využita trojnožka pro zvedání těžkých břemen a také minidumper – pásový přepravník. Proces i výsledek stál za to, také jsme jej poctivě dokumentovali a vyhradili mu vlastní článek.

Související obec: Čermná - Gross Dittersdorf

Trojnožka v šikovných rukou našich členů dnes významně usnadnila znovupostavení dvou povalených pomníků.

Prvním na řadě byl ležící velký fragment náhrobního pomníku, který se nachází asi uprostřed hřbitova. Jirka jej nejprve (s ochotnou nápovědou dalších členů spolku) opatrně dookola odhrabal, a pak se již zapojili i ti, co Jirkovi fandili - pomník podložili kulatinou a následně opatrně, s pomocí právě trojnožky, vztyčili a zajistili.

Pak přišel na řadu kus pomníku v křoví na boku u vstupu na hřbitov, velmi zachovaný kus s reliéfem některé svaté či svatého (možná Panny Marie, ale to budeme ještě propátrávat). Pánové vyklestili křoví a následně Martin, Honza a Jindra pomník naložili na paletu. Martin přijel s "Mezkem", jak svému pásovému přepravníku říká, a s pomocí trojnožky byl pomník na Mezka naložen. Mezek vzorně vyvezl pomník nahoru a počkal, až se poradíme o tom, kam reliéf umístit. Nakonec jsme se shodli na tom, že reliéf bude důstojným uvítáním návštěvníků hřbitova a tak byl pomník usazen na desku blízko vstupu. Reliéf nyní patří k tomu, co člověk na hřbitově v Čermné uvidí mezi prvními.

Last but not least, jak říkají klasici - k důstojnému vstupu přispívá nyní také upravené hrobové místo u náhrobku Johanna a Jozefy (příjmení bude doplněno), do kterého se pustila Soňa, s pomocí pak Romana, Alenky a dalších - rozdíl z fotky "před" a záběrů "po" je patrný.

Krátké videoreportáže z přemisťování pomníku s reliéfem jsou ke shlédnutí zde a zde.

Na video ze zvedání "centrálního" náhrobního pomníku se můžete podívat zde.

 

 



Zpět na výpis akcí